Jest wiele powodów, dla których warto zainwestować w szambo ekologiczne. Tego typu szamba korzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Chronią zasoby wody pitnej i gospodarczej. Dzięki temu nie tylko my możemy cieszyć się czystą wodą. Będą z niej korzystać również przyszłe pokolenia.
Obecnie tylko 3 proc. gospodarstw jest podłączonych do kanalizacji. Dlatego tak ważne jest zrozumienie idei przydomowej oczyszczalni ścieków. Liczba ścieków nie musi rosnąć i zagrażać naszemu zdrowi i życiu. Dzięki szambu ekologicznemu nieczystości zostają znacznie oczyszczone ze szkodliwych substancji i odprowadzone do gruntu, akwenu albo zbiornika (który będzie oczyszczany jak normalne szambo, ale dużo rzadziej, natomiast opróżnianie szamba ekologicznego odbywa się w zależności od wielkości osadnika raz w roku, raz na dwa lata.)
Budowa szamba ekologicznego musi odbywać się zgodnie z przepisami, m.in. rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie odległości urządzeń przydomowej oczyszczalni ścieków (Dz.U 2002, nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).
Dokument ten określa minimalne odległości, w jakich szambo ekologiczne musi znajdować się od granicy działki, ciągu pieszego, drzwi i okien budynku mieszkalnego (tę można zmniejszyć, montując wysoką instalację odpowietrzającą).